O škole

CBE Christine je malá škola nacházející se v přilehlé oblasti chrámů Angkor Wat v Kambodži. Škola má 120 studentů ve věku 6-15 let. Jedná se o děti žijící právě v této oblasti, která je paradoxně jednou z nejchudších v Kambodži i navzdory kvetoucí turistice (chrámový komplex Angkor Wat ročně navštíví několik set tisíc turistů).

Děti pocházejí z města Siem Reap a jejich přilehlých vesniček. Některé z nich ani rodiče nemají a „kempují“ celý život kde se dá. Když pomineme některé z řad chorob, parazitů atd., tak problémem číslo jedna je nedostatek kvalitního vzdělání a podvýživa. Jednostranná strava v podobě rýže má na vývin dětí neblahý vliv. Díky politické situaci v Kambodži bohužel nelze očekávat převratné změny ani v příštích letech.

Sociální ani zdravotní systém zde nefunguje – za co si nezaplatíš, to nedostaneš, a tak drtivá většina obyvatel žije doslova „z ruky do huby“.

Škola CBE Christine je již několik let podporována Dougem a Chris, dvěma Australany v důchodu, kteří nejdříve zemi navštívili jako turisté a poté se tam rozhodli zůstat a pomáhat těm nejslabším – dětem. Jejich pomoc nabyla širších rozměrů jako např. školení khmerských učitelů, dětem je zajištěna lékařská péče, děti se učí základním hygienickým návykům a je jim ve škole podávána kvalitní strava, aby se co nejvíce odstranili následky podvýživy. Škola se dříve jmenovala Bushschool, ale po smrti zakladatelky byla přejmenována na CBE Christine.

Ve škole vyučují Kambodžané. Učitelský tým o pěti učitelích nabízí rozšířené vzdělávání v předmětech, jako jsou: matematika, khmérsky jazyk, anglický jazyk, IT, TV, výtvarná a hudební výchova, přírodopis, základy hygieny.

Součástí naší snahy jsou i adopce na dálku. Aktuálně máme 10 adoptovaných a někteří z nich se probojovali až k vysokoškolskému studiu, což je v Kambodži velký úspěch. Bez svých tatínků a maminek z ČR a jiných států by tuto možnost neměli. Více o adopcích zde.

A pokud někdy zamíříte do Kambodže, školu můžete navštívit a nechat se dětmi nakazit jejich úsměvy a dobrou náladou. I přes veškerá ekonomická a politická úskalí života v Kambodži se od nich máme co učit i my.

Školu podporuje i farma Eco-Trails Asia, na jejímž pozemku sázíme mahagony, které jsou v Kambodži ohroženým druhem. Každý zasazený strom pomůže škole CBE Christine. Více o projektu najdete na těchto stránkách:

www.treesforchristine.com

play-sharp-fill